همسپار | ایجاد تبلیغات شناور
تبلیغات
بستن پنجره
همسپار | ایجاد تبلیغات شناور
تبلیغات
بستن پنجره
توضیح

اثرات زباله به محیط زیست(زمین شناسی)

اثرات زباله به محیط زیست(زمین شناسی)
دسته بندی زمین شناسی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 11
حجم فایل 15 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

موضوع پژوهش

اثرات زباله به محیط زیست

فهرست مطالب

تعریف زباله و انواع آن

كنترل تولید مواد زاید جامد

روش‌های جمع‌آوری زباله و حمل آن

روش‌های غیربهداشتی دفع زباله

پیوست

بازیافت

تعریف زباله و انواع آن

به مجموعه مواد ناشی از فعالیت‌هایی كه در محیط سكونت انسان تولید می‌شود و دست كم از نظر مالكین آن مواد، به صورت جامد بوده و ناخواسته غیر فعال استفاده و دور ریختنی شده اند، زباله یا مواد زاید جامد، گفته می‌شود. هر چند كه سكونتگاههای انسانی حوزه فعالیت انسان هستند، انسان هستند، اما در بستر طبیعی این حوزه سایر جانوران اعم از گیاهان و جانوران نیز به حیات خود ادامه می‌دهند. زندگی، ادامه‌ی حیات و مرگ این جانوران، همیشه منجر به تولید مواد ناخواسته‌ای می‌شود كه در محیط انسانی زاید تلقی می‌شوند. اگر چه در محیطی غیر از سكونت‌گاه انسان، مانند برگهای ریخته‌ی درختان در جنگل، ماده زاید تلقی نشوند، بر اساس تعریف بالا زباله دامنه‌ای بسیار وسیع دارد، اما از آنجا كه در برنامه‌ریزیها و تصمیم‌گیری‌های مربوط به مواد زاید، نوع، اندازه، میزان خطر و … این مواد اهمین زیادی قبلی از توضیح درباره ی هر بحث دیگری، این مواد را طبقه بندی كرده، انواع آن را شناسایی می‌كنیم. به طور كلی در زباله‌های شهری مواد زیر وجود دارند :

پس‌مانده‌های مواد غذایی

این نوع از زباله ها، زایدات غذایی باقی مانده از میوه‌ها، سبزیجات، فرآورده‌های حیوانی و سایر خوراكی‌ها هستند كه در اثر جابه جایی، آماده‌سازی، پخت و پز و مصرف غذا تولید می‌شوند. در مواد زاید شهری ایران، پس مانده‌های مواد غذایی درصدی زیاد از زباله ها را تشكیل می‌دهند- اما كمیت و كیفیت این مواد در طول سال، همواره متغییر است و در ماه‌های تابستان كه مصرف میوه و سبزی بیشتر است به شهری و نظافت معابر و فضاهای عمومی ( نظیر بوستان‌های شهری ) هم چنان به عهده شهرداریها باقی ماند.

آشغال

به كلیه مواد فاسد نشدنی- جز خاكستر- آشغال می‌گویند. آشغال شامل : كاغذ پلاستیك، قطعات پلاستیك، قطعات فلزی، شیشه، چوب و موادی از این قبیل می‌شود و آن را به دو بخش قابل اشتغال و غیر قابل اشتغال تقسیم می‌كنند. مواد قابل اشتغال شامل : شیشه، فلز و مواردی از این قبیل است. این مواد از فعالیت‌های خانگی و فعالیت‌های مؤسسات اداری، تجاری، صنعتی و مانند اینها به دست می‌آیند.

خاكستر

به مواد باقی مانده از سوختن چوب، زغال سنگ كه از فعالیت‌های صنعتی، پخت و پز یا گرم كردن منازل حاصل می‌شود خاكستر می‌گویند. امروزه با رویكرد مردم به مصرف گاز، نفت و گازوئیل، مورد استفاده و مقدار آن كاهش یافته است. مقدار خاكستر با توجه به موقعیت جغرافیایی محل و در ماه‌های گوناگون سال متغیر است. خاكسترها اغلب نرم، سبك و

5- مسائلی فرهنگی : آداب و رسوم، میزان توجه شهروندان به حفظ منابع ملی، نگرش آنها بر مسائل بهداشتی، آگاهی به امكان و لزوم بازیافت، وجود تعلیمات مذهبی مانند جلوگیری از اسراف و تببذیر ****و قناعت، در میزان تولید زباله مؤثر است.

كنترل تولید مواد زاید جامد

آژانس حفاظت محیط زیست ( E. P. A )، كاهش از مبدأ را چنین تعریف كرده است: طراحی تولید و استفاده از محصولات به طوری كه وقتی این تولیدات به پایان عمر خود می‌رسند، به كاهش كمیت و سمیت زایدات تولید شده بیانجامد. اكنون كنترل مواد زاید توسط مدیریت مواد زاید جامد چندان عملی نیست به همین دلیل اغلب تولید را یك عضو موظف نمی‌شناسند. كنترل تولید مواد

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

نوشته شده توسط baharan

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبگاه در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است.
اجرا شده توسطهمسپار